8.000 korun za samé jedničky! Na základní škole?

2. 09. 2014 11:41:23
Příjde synek a řekne: "Mami, tati, mám samé jedničky. Za 2 tisíce si koupím oblečení, za trojku tablet, tisíc si dávám do pokladničky a za dva tisíce jsem vám koupil wellness víkend na horách. Moc děkuju za všechny svačiny a pomoc.“

Jde o zamyšlení nad tím, proč dnes školy či obce neuvažují nad hmotnou finanční odměnou za dobře odvedenou práci i pro děti a mládež. Není to jen o samých jedničkách, ale také o reprezentaci školy či obce v různých soutěžích a akcích. V současné době je taková podpora nedostatečná nebo vůbec žádná.

Nedá se zde hovořit o stipendiu na pokrytí studijních nákladů, ale spíše o jakoukoliv hmotnou odměnu za dobře odvedenou práci a o motivaci k jejímu zopakování. Odměnu takovou, na kterou se dítě prostě těší a nutí ho dělat věci navíc. Těžko říct, zda si rodiče za finanční odměnu žáka nekoupí třeba hromadu uhlí resp. zda budou chtít rozhodovat, co se s odměnou bude dít. Na školách se začíná vyučovat finanční gramotnost a praxe je většinou lepší než teorie. Přečíst si slohové práce žáků 7. třídy na téma „ za co jsem utratil svoji odměnu“ by bylo jistě zajímavé. Práce rodičů na téma "co by s tím děti udělat měly" asi také.

Překvapuje mě, jak dnes školy a obce přistupují k motivaci a stimulci žáků k čemukoliv. Za mých dob jsme byli odměňováni za samé jedničky, za sběr léčivých bylin, za sběr starého papíru, za sportovní výkony, za získání odznaku branné zdatnosti, za hru na hudební nástroje atd. Za každý úspěch bylo minimálně potřesení rukou od ředitele před nastoupenou celou školou a v mnoha případech i hmotná odměna. Dostal jsem fotoaparát Corina za 130 kčs a ten pocit za potlesku celé školy si pamatuji dodnes. V dnešní době za výhru třídy ve sběru papíru dostanou všichni nanuk. Pro vyšší stupeň "výborná" stimulace něco dělat.

Názory odborníků

Internet je dnes plný rádoby odborníků, kteří jakoby od sebe opisovali myšlenky Komenského o tom, jak je důležité výuku ozvláštnit a zároveň jak nedovolit, aby si dítě spojilo dobré známky s hmotnými dárky. Nešetří se hesly: Škola hrou, dobrý učitel, chválit, chválit apod. Přesně tak by to mělo fungovat. Některé studie totiž prokázaly, že motivovat stokorunou za jedničku je krátkodobě přínosné, ale dlouhodobě kontraproduktivní. Děti nakonec ztratí jakoukoliv jinou motivaci a čekají především na stokorunu. Žádná radost z nových dovedností nebo nabytých znalostí. Ve své knize Parents investment and children outcomes to shrnuje u nás relativně neznámý evoluční psycholog Nigel Baber. S těmito závěry se nedá nesouhlasit. Odměna za roční práci však spadá do kategorie motivace dlouhodobé a systémové. Navíc se jedná o podporu ze strany školy potažmo obce, tedy o podporu zvenčí.

Přístup obcí a rodičů

Stipendium fungovalo za Masaryka a funguje i dnes. Vzpomeňme např. na herce Peška ve filmu Cesta do hlubin študákovy duše nebo na film Kantor Ideál. Některé školy je nabízí. Nejvíce samozřejmě univerzity a soukromé školy, kde má stipendium sloužit především k pokrytí většiny nákladů se studiem. Že motivování starších studentů a dospělých penězi funguje, to chápe většina lidí. No a proč si nepoložit otázku, zda by to v dnešní době nemohlo začít už spíše? Pro žáky vyššího stupně za samé jedničky odměna 8 tisíc korun, za vyznamenání tisíce 4 ? Je to za roční práci. Děti se navíc mohou postupně naučit hospodařit s penězi a naučit se znát jejich hodnotu. Těžko potom peníze utratí za potočení hlavy na kolotoči viz. v úvodu jakási ukázka začátků finanční gramotnosti. Každopádně to v tomto momentě nebude pouze o dětech. Týká se to také rodičů a jejich pohledu na zacházení s odměnou a týká se to také učitelů.

Co na to učitelé?

V současné době, kdy se stav bagatelizuje slovy „co Čech, to vysokoškolák“, mnozí vnímají snižující se nároky na studium všech oborů včetně těch učitelských. Školy se předhánějí lapáním titulu chtivých studentů bez ohledu na jejich inteligenční potenciál. Co student, to nějaký ten peníz do školní kasičky. Tím pádem, aby také dobrého kantora člověk dnes čím dál tím hůře hledal. Těžko říct, jak budou tedy různí kantoři základních škol reagovat v momentě, když usoudí, že jedničkář si z jejich předmětu zaslouží na vysvědčení dvojku. Jedinou dvojku. Jak zvládnou nápor a protesty rodičů a samotných žáků? Každopádně by si museli více stát za svým rozhodnutím. Tím se zpětně dostáváme k motivaci žáka, opravdu se na výuku připravovat. Samozřejmě i učitelé jsou jenom lidé a každý z nich je jiný. Jeden se bude snažit žákovi pomoci výsledků dosáhnout, zatímco druhý bude především zuřivě bránit své ego a rozhodnutí. Nicméně jejich přístup by měli následně řešit ředitelé potažmo obec.

Každopádně v současné době je taková podpora z venčí nedostatečná nebo vůbec žádná.

Autor: Jiří Stareček | úterý 2.9.2014 11:41 | karma článku: 14.48 | přečteno: 1288x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Vlastík Fürst

Velkopáteční zastavení může prospět i ateistům

Velký pátek není v naší zemi svátkem moc dlouho. Volný den máme až od roku 2016. Otázkou je, jak s tímto volnem naložíme. Můžeme vyrazit na nákupy či za zábavou, nebo je možné se rozhodnout, že ho budeme „slavit“.

29.3.2024 v 9:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 26 | Diskuse

Karel Trčálek

Fialova vláda by měla zvážit nařízení, kterým bude stanoveno, že se v Česku už žije líp!

ANO, bude líp! Pan premiér se opakovaně vyjádřil, že díky vládě se občanům žije už jen lépe a že téměř vše bylo vyřešeno. Tuto skutečnost je však nutné vtělit do vládního nařízení, neboť je smutné, že ne všichni občané to chápou

29.3.2024 v 8:16 | Karma článku: 10.22 | Přečteno: 93 | Diskuse

Filip Vracovský

Česko jako země plná ateistů a agnostiků přesto žije z křestanských tradic a k Rusku

nebo Ukrajině má poměrně blízko. Těžko však může chápat Blízký východ . Než se v další sérii blogů vrátím do kuchyně dovolte ještě jednu úvahu laika....

29.3.2024 v 7:49 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 88 |

Ladislav Pokorný

Vláda by měla zvážit nařízení, kterým bude stanoveno, že v Česku se už žije líp

Pan premiér se v médiích opakovaně vyjádřil, že díky vládě se občanům žije už jen lépe a že téměř vše bylo vyřešeno. Tuto skutečnost by však bylo vhodné vtělit do vládního nařízení, neboť je smutné, že ne všichni občané to chápou.

28.3.2024 v 16:51 | Karma článku: 37.58 | Přečteno: 871 | Diskuse

Jan Pražák

Mají mít staří lidé přednost?

Ráno jsem vstala levou nohou. Začalo to už předchozí večer, vnučka mi říkala do telefonu, že tam u nich přepadl nějaký mladý mizera staříka, který sotva chodil. Okradl ho a srazil na zem, až si ten pán pohmoždil ruku a odřel tvář.

28.3.2024 v 14:34 | Karma článku: 33.61 | Přečteno: 3278 | Diskuse
Počet článků 5 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1625
Pokud nejsem s rodinou, tak se zajímám o podnikání, školství a důchodový systém. Podnikání proto, že podnikám, školství proto, že jsem učitel středních a vysokých škol. Důchodový systém proto, že jsem se v rámci doktorského studia matematiky věnoval především stavbě pyramidálních systémů a struktur. Více na www.jiri-starecek.cz

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...